Vilniaus vandenys... Garantuoju, 99% skaitytojų supratingai palingavo galvomis ir tyliai pagalvojo – taip, taip, vėl didins šalto vandens kainą... Arba šilto... Hm, o gal abiejų?
Bet aš ne apie tai. Ir tai, kad jūs pirmiausia prisimenate vandens tiekėjus – labai simptomiška. Aš apie vandenį Vilniuje. Inventorizuokime Vilnių. Per Vilnių teka Neris. Na, taip, dar Vilnelė. A! Dar yra tokie Žalieji ežerai. Viskas.
Ne, ne viskas. Yra Kūdrų parkas su Daržų, Apvaliąja ir Didžiąja kūdromis. Visai centre – prie Tymo turgaus. Cedrono upelis ir tvenkinys Baltupiuos. Dar keli tvenkiniai – Šnipiškėse, Pilaitėje ir kt. Salotės, Gilužio ežerai. Ir dar daug visokių kitokių smulkesnių upelių, tvenkinių, ežeriukų. Ką reiškia šis visas vanduo vilniečiui? Ogi visiškai nieko. Vanduo Vilniuje teka iš čiaupo. Taškas.
Kodėl taip yra? Turbūt niekas tiksliai nepasakys. Bet lietuviai vengia vandens. Ar tai yra dėl baimės, kad iš upės išlips baisus vikingas ir nudobs, ar dėl to, kad ežere sunkiai auga rugiai – neaišku. Bet pavyzdžių rasime daug. Pavyzdžiui, mano močiutė, užaugusi vidurio Lietuvoje, pasakojo, kad ežerą pirmą kartą pamatė progimnazijoje. Kai juos organizuotai nuvežė prie ežero, iki kurio buvo 10 km. Arba pažiūrėkime į Klaipėdą, tvarkingai užsitvėrusią visą priėjimą prie marių ir krantinių suoliukus sustačiusią nugara į upę.
Vilniuje upės gražiai įrėmintos krūmais ir gatvėmis. Antakalnyje tai ypač puikiai matyti – prie Neries pirmiausia matome krūmus, tada gatvę, dar dėl visa ko – pievą ir tik tada namus. O maža ką, dar netyčia per langą upė matysis – siaubas. Vienintelė vieta, kur galime matyti bent kiek artesnį priėjimą prie upės – vilniečių pamėgta ir, turbūt netyčia atsiradus, pieva prie Baltojo tilto. Taip ta, kurioje planuojama pastatyti Gugenheimą.
O galėtų būti kitaip. Pažiūrėkime į kitų šalių miestus. Į tokius vandens miestus, kaip Venecija, žvelgti neverta. Ne ta situacija. Pažiūrėkime į Berlyną ir Rygą. Berlynas – sausumos miestas. Per jį teka Spree, kuri visai „normali“ upė (na, bet ne kažkas fantastiško). Bet Berlyne, žymiajame Tiergarten parke sėkmingai prarausti kanalai, pastatyti šliuzai, jais plaukioja didžiuliai turistiniai laivai. Negana to – kanale stovi laivai, kuriose sėkmingai gyvena žmonės. Ir net pašto dėžutes turi.
Ok, Berlynas per didelis. Imkim Rygą. Taip, taip, jūra netoli, taip, Dauguva didesnė už Nerį. Bet aš ne apie tai. Aš vėl apie kanalą. Rygos centre iškastas nedidukas Pilsetas kanalas. Ir juo plaukia laivas! (įrodymas).
Gal laikas Vilniui pripažinti, kad vanduo žavu, gerai ir naudinga?
Antanas
Aplankykite mus Facebook
Geras požiūris
AtsakytiPanaikintiReikia. Tikrai. Labai gražu būtų laiveliu daugiau Vilniuje turėti.
AtsakytiPanaikinti